O Dozi zelenila...

Biljke, godišnja doba, rad u vrtu, lutanja zelenim površinama, ideje, mnoštvo lijepih fotki...sve to i još mnogo toga, dio je mog bloga Doza zelenila. Iskustva stječem u svom vrtu u okolici Zagreba. Vrt je idealno mjesto na kojem mogu povezati i proširiti teoriju koju usvajam na fakultetu i praksu. Osim rada u vrtu imam puno drugih interesa što se tiče biljaka i prirode. Stoga ću pisati "o svemu što ima korijenje". Nadam se da ćete pronaći pokoji savjet i ideju.

Ako imate kakvih pitanja slobodno pišite na doza.zelenila@gmail.com.
Uživajte u postovima!
Valentina

nedjelja, 1. svibnja 2016.

Tekuća sjetva

Nedavno sam se okušala u tekućoj sjetvi naklijalog sjemena. To je način sjetve koji zahtjeva malo više pripreme u odnosu na klasičnu sjetvu, no isplati se pošto ima brojne prednosti. Najvažnije od njih su postizanje bržeg i ujednačenog nicanja, što je posebno bitno u rano proljeće kada nisu najbolji uvjeti (hladno tlo, pokorica). Uz to, kod postupka pripreme sjemena možemo odvojiti proklijale od neproklijalih sjemenki..

Što je tekuća sjetva?

Tekuća sjetva je postupak sjetve naklijalih sjemenki umiješanih u gustu smjesu, najčešće čistog škroba. Za pripremu guste smjese ili gela mogu poslužiti čak i obični gustin ili ljepilo za tapete. Mješavina sjemenki i smjese stavi se u vrećicu za kolače (ili vrećicu za zamrzavanje kojoj odrežemo vrh) i istisne u pripremljene retke na gredici. 

Kako pripremiti sjemenke?

Probor potreban za tekuću sjetvu

Sjemenke spremne za naklijavanje

Postupak je vrlo jednostavan. U posudu s poklopcem stavila sam par slojeva papirnatih ručnika, namočila sam ih vodom iz rasprskivača do zasićenja i ocijedila višak vode. Na namočenu površinu rasporedila sam sjemenke rotkvice, orosila ih vodom i zatvorila poklopac. Posudu sam stavila na tamno mjesto na sobnu temperaturu. Nakon dva dana razvile su se klice, duljina klicinog korjenka bila je oko 1 cm te su bile spremne za sjetvu.

Napomena: Duljina klicinog korjeka kod krupnijeg sjemena (kao što je rotkvica) ne bi smjela prelaziti 1 cm, a kod sitnijeg (npr. salata) 0,5 cm, kako ne bi došlo do lomljenja klicinog korijenka prilikom manipulacije.

Naklijale sjemenke sorte Korai leggjob
Naklijale sjemenke sorte Saxa

Pripravljanje nosivog gela...

Kao nosivi gel koristila sam gustin koji sam prethodno zakuhala s vodom i ohladila. Važno je do kraja ohladiti gustin, da ne oparimo sjemenke toplim gelom -time onemogućimo klijanje i daljnji rast. Gel ne smije biti pregust - da sjemenke mogu nesmetano izbiti kroz njega, niti prerijedak- neće se moći pravilno istisnuti.

Postupak tekuće sjetve

Za tekuću sjetvu koristila sam slijedeće:

- posude s naklijalim sjemenkama      
Klice pažljivo umiješati u ohlađeni gustin
- posudu s gustinom
- žlicu za miješanje
- vrećice za zamrzavanje i škare

Naklijale sjemenke pažljivo sam odvojila od papira i umiješala ih u ohlađeni gustin. Smjesu sam pažljivo prenijela u vrećicu za zamrzavanje, odrezala vrh promjera oko 1 cm i istisnula smjesu u pripremljene retke na gredici. Nakon toga sam posijane korjenke prekrila tankim slojem zemlje. 

Gredice se nalaze u plasteniku, a pripremila sam ih na način da sam ih prekopala, usitnila veće grude tla i dodala malo zeolita (radi zadržavanja vlage) te sam izvukla par redaka za sjetvu. Dva retka sam posijala na ovaj način, a treći redak sam postavila kao kontrolni redak. Kontrolni redak posijan je isti dan kad i tekuća sjetva, samo što sam sjeme posijala na uobičajeni način, odmah iz vrećice.

Postupak u slikama:

1. Pripremljen gel sa klicama

2. Ulijevanje smjese u plastičnu vrećicu s otvorom


3. a i b Sjetva
3.b

4. Gel prekriven tankim slojem tla


Par dana nakon sjetve..

Već treći dan od tekuće sjetve, rotkvice su niknule i prvi kotiledoni pojavili su se iznad površine tla, dok kontrolni redak rotkvice još nije niknuo. 

Šesti dan od sjetve niknule su rotkvice posijane u kontrolnom retku, no njihovo nicanje za razliku od onih posijanih tekućom sjetvom, nije ravnomjerno, te očekujem da će se nove biljčice pojavljivati još idućih par dana.

Sorta Korai leggjobb - prva dva retka posijana su tekućom sjetvom

Sorta Saxa- brži razvoj biljaka u redovimaposijanima tekućim sjetvom


Nadam se da vam se ovakav način sjetve učinio zanimljiv i intrigantan te da ćete ga isprobati u svome vrtu! :)